SAP Database Tablolarına Direk Kayıt Ekleme, Silme ve Güncelleme

SAP Database Tablolarına SE16N işlem kodu ile debug yaparak kayıt ekleme, veri silme, güncelleme işlemlerinin nasıl yapılacağını ekran görüntüleri ile açıklamaya çalışalım.

Öncelikle belirtelim ki bu işlem canlı sistemlerde yapılmamalıdır. Kayıtların durumunu değiştirdiği için tabloların kullanıldığı programlarda farklı problemlere neden olabilir, yanlış kayıtların gelmesine sebep olabilir. Bu işlem genellikle DEV sistemlerde zaman kazanmak için yapılır.

SAP Database Tablolarına Debug Modda kayıt ekleme, silme, güncelleme işlemleri aşağıdaki adımlar takip edilerek yapılabilir.

1-) İşlem kodu girilen alana SE16N yazılarak tabloların görüntülendiği ekran açılır.

2-) Açılan ekranda tablomuzun adı yazılır. Ardından işlem kodu alanına /h yazılır ve ENTER’a basılır.

3-) Bu işlemin ardında F8 tuşuna basılarak debug mod açılır.

4-)Ardından aşağıda görünen alanlara gd-edit ve gd-sapedit yazılarak ENTER’a basılır. Daha sonra ekran görüntüsündeki gibi ilgili alanlar X’lenir.

5-) Daha sonra değişiklik yapılır ve KAYDET butonuna basılır. Bu işlemin ardından değişiklik yapılan satır sayısı vs. bilgiler gösterilir.

Gösterilen ekranda onaylama işlemi yapılarak devam edilir. Bu işlemlerle SAP tablolarımıza kayıt ekleme, silme, güncelleme işlemlerini gerçekleştirebiliriz.

Mehdi Kapsal

Bilgisayar Mühendisi

Sence de böyle mi?

%d blogcu bunu beğendi: